Mądrości filozofii chińskiej

Cały czas siedzę twardo przy biurku i koryguję przygotowany tekst 5 tomu „Terapii Filozoficznej”. Dzisiaj zatrzymałam się i kontempluję jedno zdanie z tematu o mądrościach filozofii chińskiej służącej terapii filozoficznej. Nie mogę się od niego oderwać i dlatego dzielę się tutaj tym doświadczeniem.
To zdanie to – To nie świat cierpi, tylko człowiek i to człowiek powinien się oczyścić ze zła powodującego to cierpienie.
Jakie to prawdziwe i mocne!
I jeszcze zakończenie tego tekstu:
„Człowiek wie, co jest dobre, mądre i ludzkie, ale nie zawsze z danej mu dobrej woli wybiera dobro, dlatego taka wiedza filozoficzna jest bardzo potrzebna, by nieustannie ćwiczyć się w tym, by umacniać swojego ducha w kierunku wyboru dobra, dobra wspólnego dla wszystkich istot pod wspólnym niebem, by ludziom żyło się dobrze, bo to jest możliwe.
Dowodem na to niech będzie to, że z około ośmiu miliardów ludzi świata, zdecydowana większość żyje dobrze i korzysta z mądrości swoich przodków, filozofów i innych mądrych ludzi, którzy byli, są i zawsze będą. Ludzie są lepsi niż potocznie się myśli, bowiem największe emocje wywołuje zło i to zło jest nagłaśnianie wszem i wobec we wszystkich globalnych mediach i przez to zaciemnia prawdziwy obraz o ludziach świata. To samo dotyczy też zapisów historycznych, gdzie królują opisy zła czynionego przez człowieka. Dobro nie jest atrakcyjne i nie przyciąga takiej uwagi jak zło. Większość ludzi świata żyje w rodzinach w dobrych relacjach i daje sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa. Są to ludzie życzliwi, ufni, chętni do pomocy nie tylko rodzinie, ale też współistniejącym. Pisze o tym Rudger Bregman w książce Homo sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz, a konkretnie wyraża radykalny pogląd i udowadnia, że „większość ludzi w głębi duszy jest całkiem przyzwoita” i to przez całe życie realizuje. W terapii filozoficznej kierujemy się tą mądrością i w dodatku w każdym człowieku doszukujemy się pozytywnych stron i dobra, a to sprawia, że chcą takimi być i stają się coraz lepsi”.