O terapii filozoficznej ciąg dalszy. Poniżej fragment pisanej książki – „Terapia filozoficzna w praktyce”:
Terapia filozoficzna jest zaproszeniem do myślenia, aktem czysto duchowym, jest leczeniem prawdą, a jeszcze bardziej miłością. Jest ćwiczeniem duchowym, leczeniem duszy i jej skutkiem jest „odzyskanie przez człowieka harmonii duchowej związanej z odczuciem udanego, dobrego i szczęśliwego życia”.
Jest odważną, szczerą w prawdzie, rozmową duszy z samą sobą i też terapeutyczną rozmową z towarzyszeniem filozofa terapeuty i w końcu kontynuacją na drodze autoterapii z biblioterapią prowadzącej do metanoi – przemiany w życiu zawsze ku dobru.
Słowo filozofia oznacza umiłowanie mądrości. Już właśnie to umiłowanie mądrości jest terapią. Żeby mądrość umiłować, trzeba ją przez całe życie nabywać poprzez pozyskiwanie i pogłębianie odpowiedniej wiedzy. Wiedzę zdobywamy z własnego doświadczenia, z rozmów z mądrymi ludźmi i oczywiście z książek napisanych i zostawionych nam przez mądrych ludzi.
Tak. W terapii filozoficznej bardzo ważna jest biblioterapia. Dlaczego terapia filozoficzna jest tak skuteczna? Bo jest krótkoterminowa, jest towarzyszeniem duchowym w trudnych momentach życia, pomaga nabywać i miłować mądrość, proponuje biblioterapię, poleca autoterapię w postaci poważnej rozmowy duszy samej ze sobą i skutkuje metanoią/przemianą w życiu tak, że życie w całokształcie zaczyna być odczuwane jako po prostu dobre.
Terapia filozoficzna jest dobrą alternatywą do innych terapii.
Załączone zdjęcie zrobiłam przedwczoraj w najlepszej w Warszawie i też może jedną z najlepszych w Polsce – w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa przy Krakowskim Przedmieściu 7, gdzie jest jeszcze Dział Filozofii, którego już trudno szukać w innych księgarniach. Ci, którzy lubią jeszcze tak, jak ja, przed kupnem dotknąć książki, zajrzeć do niej, poczytać fragmenty, mogą tutaj tego doświadczyć i to poczuć. I to jest piękne! Zapraszam nieustannie do rozpoczęcia przygody z filozofią, umiłowaniem mądrości!