Powiedzmy życiu TAK!

Dzisiaj jest czerwcowa Środa Filozoficzna w Salonie Filozoficznym, która się nie odbędzie. Wiem, że przyjdzie dobry czas na nasze dobre comiesięczne spotkania. Na dzisiejszy SF przygotowałam temat ‚Powiedzmy życiu TAK! – Terapeutyczny sens afirmacji w wybranych filozofiach.
Z przygotowanego tekstu:
Dlaczego afirmacja jest tak ważna dla codziennej egzystencji człowieka? Bo człowiek chce doświadczać radości istnienia i szczęścia, o którym tak prosto i zarazem pięknie pisał Władysław Tatarkiewicz – „ szczęście to „pełne i trwałe zadowolenie z życia wziętego w całości” . Odczucie sensu istnienia jest związanie z odczuciem całego życia, jako dobre, jako szczęśliwe, a to trudno sobie nawet wyobrazić bez bezwarunkowej afirmacji istnienia siebie, życia i świata.
Akt afirmacji istnienia jest aktem duchowym i wymaga dużego trudu, wielkiej pokory wobec siebie i świata oraz nieustannych ćwiczeń duchowych. Filozofia jest takim ćwiczeniem duchowym , które prowadzi do swoistej terapii.
Filozofia starożytna, w tym epikureizm i stoicyzm, ze swoją afirmacją istnienia, mają charakter terapeutyczny, bowiem uwalniają człowieka od niszczących pragnień i destruktywnych namiętności . Terapeutyczna jest też afirmacyjna filozofia taoizmu, konfucjanizmu, filozofia buddyjska, chrześcijańska i w końcu absolutna afirmacja istnienia Spinozy. Każda, w inny sposób, uczy nas bardzo trudnej sztuki afirmacji wszelkiego istnienia, co prowadzi człowieka do duchowego doskonalenia się. Realizuje się to przede wszystkim przez zaspokojenie potrzeby miłości.
Temat ten ukaże się w 5 tomie ‚Terapii Filozoficznej’, który poszedł do wydawcy. Wszystkie moje książki tutaj: http://ksiegarnia.vb.com.pl/urszula-wolska